Podsumowanie i krótka recenzja wszystkich książek, które przeczytałem w 2017 roku. Łącznie 23 pozycje, z których (wyjątkowo) zdecydowaną większość przeczytałbym po raz kolejny. 

Czytam po angielsku, więc wrzucam tytuły anglojęzyczne oraz spolszczone, jeżeli taki istnieje. Głównie kategorie non-fiction, więc (oprócz pierwszej pozycji) nie ma tutaj powieści, czy książek przygodowych. 

No to jedziemy.

1. „Atlas Shrugged” („Atlas zbuntowany”) – Ayn Rand

Atlas Shrugged, Ayn Rand
Jedyna książka z kategorii fiction jaką przeczytałem w tym roku (i do tego prawie 1200 stron). Opowieść o walce kapitalistów, mniejszości reprezentowanej przez dwójkę głównych bohaterów, z absurdami systemu socjalistycznego. Całość umiejscowiona w Stanach Zjednoczonych jakieś kilkadziesiąt lat temu. Książka napisana pod dyktando filozofii obiektywizmu, stworzonej przez Ayn, według której człowiek powinien kierować się wyłącznie własnym interesem, rola państwa powinna być ograniczona właściwie do nieprzeszkadzania i respektowania własności prywatnej, zjawiska nadprzyrodzone nie mają racji bytu, a rozum i logika wiodą prym.

2. „Tools of Titans” („Narzędzia tytanów”) – Tim Ferriss

Tools of Titans, Tim Ferris

Wielki zbiór strategii, rutyn i nawyków osób, które pod kątem swoich osiągnięć spokojnie można określić jako jednostki wyjątkowe. Na ponad 700 stronach znajdują się rady, polecane książki i wiele ciekawych przesłań od jednych z najciekawszych ludzi jacy chodzą po świecie, m.in. Scott Adams, Jack Dorsey, Seth Godin.

Parę faktów z książki zebranych do kupy to na przykład, że 80% bohaterów codziennie medytuje lub uprawia inną formę ćwiczenia umysłu lub, że jedną z najczęściej polecanych książek przez te osoby jest Sapiens: A Brief History of Humankind, Yuval Noah Harari czy Man’s Search For Meaning, Victoria Franka.

3. „Man’s Search For Meaning” („Człowiek w poszukiwaniu sensu”) – Victor E. Frank

Man's search for meaning, Victor E. Frank

 

Historia człowieka, który spędził parę lat w obozach koncentracyjnych i opowiada jak udało mu się przetrwać ten okres oraz jak, pomimo przebywania w takim dość nieciekawym miejscu, potrafił odnaleźć sens życia. Frank udowadnia też (będąc z wykształcenia psychoterapeutą) bazując między innymi na osobistych doświadczeniach i tym co widział w trakcie wojny, że każdy niezależnie od stanu posiadania czy okoliczności, jest w stanie znaleźć sens życia.

Głęboka książka, niesamowicie inspirująca i do tego napisana prostym językiem. 

4. „Never Split The Difference” („Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie”) – Chris Voss

Never split the difference, Chris Voss

Ta książka w sposób inny niż większość poradników o sztuce negocjacji pokazuje w jaki sposób skutecznie negocjować, żeby nasze było na górze. Chris jest byłym negocjatorem FBI i skupia się przede wszystkim na aspektach praktycznych sztuki negocjacji, pokazująć przykłady ze swojej kariery, które następnie rozbija na części pierwsze i analizuje.

Dużo praktycznych i życiowych wskazówek – oprócz szeregu opowieści o negocjacjach z porywaczami, jest też m.in. o tym jak Chris kupił nowe auto za tyle ile chciał.

5. „10% Happier” („Szczęśliwszy o 10%”) – Dan Harris

10% Happier, Dan Harris

Dan Harris jest dziennikarzem ABC News, który zaczynał swoją karierę dziennikarską jako korespondent wojenny. Książka jest generalnie jego autobiografią, która skupia się na tym w jaki sposób i dlaczego Dan rozpoczął swoją przygodę z medytacją z pozycji absolutnego sceptyka. Bardzo fajnie stonowana i konkretna lektura.

Polecam wszystkim, dla których medytacja nie ma innego oblicza niż magiczne czy religijne wygibasy.

6. „Surely You’re Joking Mr Feynman” („Pan raczy żartować, panie Feynman”) – Richard Feynman

Surely you're joking Mr Feynman, Richard Feynman

Zbiór wspomnień Richarda Feynmana – człowieka orkiestry. Największą sławę przyniosłą mu nagroda Nobla z dziedziny fizyki oraz uczestnictwo w Projekcie Manhattan (pierwsza atomóweczka), ale oprócz tego, gość był naprawdę mocno zakręcony. Na przykład, w wolnym czasie, odczytywał hieroglify albo zajmował się otwieraniem sejfów.

Brzmi dość lekko i zabawnie – i tak właśnie jest – ale z tych wszystkich ciekawych historii wynika bardzo dużo mądrych wniosków i życiowych lekcji wartych refleksji. 

7. „Sleep Smarter: 21 Essential Strategies to Sleep Your Way to a Better Body, Better Health, and Bigger Success” – Shawn Stevenson

Sleep smarter, Shawn Stevenson

Ciekawa pozycja dotycząca wyłącznie naukowego podejścia i zrozumienia czym jest sen oraz seria praktycznych (czasami zaskakujących) porad, w jaki sposób spać lepiej. Shawn prowadzi też podcast “The Model Health Show”, którego słucham dość regularnie i w ramach którego omawia najróżniejsze tematy związane z szeroko pojętym zdrowiem. 

8. „The Brain Audit” – Sean D’Souza

The brain audit, Sean D'Souza

Coś dla copywriterów, sprzedawców i marketingowców. Bardzo konkretna i wybitnie polecana pozycja dotycząca psychologii decyzji zakupowych konsumentów rozbita na bardzo przystępne części pierwsze i tego w jaki sposób nasz umysł podejmuje tego typu decyzje. 

9. „Everything That Remains” – The Minimalists

Everything that remains, The minimialists

Pierwsza książka propagatorów ruchu minimalistycznego i twórców bloga “The Minimalists” oraz podcastu “The Minimalists Podcast”. Joshua Fields Millburn oraz Ryan Nicodemus (ale w tym przypadku to głównie ten pierwszy, który jest głównym autorem tej książki) opowiadają w jaki sposób z pracowników korporacji i typowych amerykańskich konsumentów stali się minimalistami i starają się przekonać innych do prostszego trybu życia. Ciekawa historia i dużo humoru.

10. „Unshakeable: Your Guide to Financial Freedom” – Tony Robbins

Unshakeable, Tony Robbins

W ramach przygotować do napisania tej książki, Tony Robbins siadł do stołu z czołowymi graczami z dziedziny finansów i inwestowania i wycisnął z nich w jaki sposób optymalnie zarządzać swoimi finansami. Książka jest kompendium wiedzy i podejścia tych wszystkich mądrych ludzi, podana w bardzo, bardzo prostej i motywującej formie. Tony opowiedział sporo o całym procesie powstawania książki w podcaście „The James Altucher Show” (epizod 217).

11. „Sapiens: A Brief History of Humankind” („Sapiens. Od zwierząt do bogów”) – Yuval Noah Harari

Sapiens, Yuval Noah Harari

Dlaczego dzisiejszy człowiek (czyli Homo Sapiens) wygrał ewolucyjny wyścig gatunków? Co sprawiło, że pomimo pojawienia się relatywnie późno, udało się mu całkowicie zdominować całą planetę? Co ma wspólnego koncepcja religii, kapitalizmu i pieniądza?

Świetna popularnonaukowa książka izraelskiego historyka, która opowiada historię człowieka od jego początków, poprzez wszystkie rewolucje, aż do dzisiaj. Bardzo ciekawe spojrzenie na sprawę naszego pochodzenia, pokazujące również, że pomimo upływu wielu tysięcy lat, wiele naszych zachowań nie różni się specjalnie od tego w jaki sposób zachowywali się nasi najdalsi przodkowie.

12. „The War of Art” – Steven Pressfield

The war of art, Steven Pressfield

Coś dla typów kreatywnych, potrzebujących dyscypliny. Steven przedstawia największe opory jakich doświadczają twórcy w procesie tworzenia i bardzo praktycznie podpowiada co robić, żeby je pokonać i przejść do działania.

13. „The 10X Rule: The Only Difference Between Success and Failure” („Reguła 10X”) – Grant Cardone

The 10X Rule, Grant Cardone

Lubię czytać książki, które oprócz teoretyzowania i przekazywania jakiejś tam wiedzy, zmuszają mnie do podjęcia konkretnych działań. Niewielu pozycjom się to udaje, a ta jest wyjątkiem. Teza stawiana przez Granta zakłada, że największy błąd jaki możemy popełnić to zakładanie sobie zbyt mało ambitnych celów. Stąd tytuł książki. Jego zdaniem, nasze cele powinny być 10 razy większe, niż te, które normalnie uznalibyśmy za standardowe, przy jednoczesnym zwiększeniu naszych działań również dziesięciokrotnie.

14. „Freakonomics” („Freakonomia. Świat od podszewki”) – Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner

Freakonomics

Profesor ekonomii udowania, że oczywiste korelacje i związku przyczynowo-skutkowe nie są zawsze tak oczywiste, jak mogłoby nam się wydawać. W szczególności, jeśli weźmie się na warsztat relacje trochę ciekawsze, niż wskaźniki ekonomiczne. Książka jest zbiorem bardzo ciekawych i nietypowych studiów i badań. Na przykład, dlaczego spadek przestępstw w USA w latach 90 został spowodowany legalizacją aborcji 20 lat wcześniej? Co mają ze sobą wspólnego zapaśnicy sumo i nauczyciele? Dlaczego korzystanie z basenu jest bardziej niebezpieczne, niż korzystanie z broni?

15. „Anything You Want: 40 Lessons for a New Kind of Entrepreneur” („Co tylko zechcesz. 40 lekcji dla nowoczesnego biznesmena”) – Derek Sivers

Anything you want, Derek Sivers

Tytuł chyba mówi sam za siebie. Na podstawie swoich doświadczeń z tworzeniem swojej firmy, CD Baby, Derek skompilował 40 (nietypowych i nie zawsze oczywistych) lekcji dla przedsiębiorców. Oprócz lekcji samych w sobie, sama historia tego w jaki sposób powstało i rozwijało się CD Baby jest warta lektury.

16. „Way of the Warrior Kid: From Wimpy to Warrior the Navy SEAL Way” – Jocko Willink

Way of the warrior kid, Jocko Willink

Jocko jest emerytowanym (śmiesznie brzmi w jego wypadku – polecam zobaczyć, jak on wygląda) komandosem, jednym z (bardzo odznaczonych) dowódców sił specjalnych amerykańskiej marynarki SEAL. Jego pierwszą książkę (“Extreme Ownership”) wciągnąłem w 2016 i czytam każdą kolejną.

Ta akurat jest skierowana do młodszych czytelników, chociaż polecam również każdemu dorosłemu, któremu przyda się deko dyscypliny. Jocko w swoim stylu, aczkolwiek w formie historii młodego Marca i jego wujka, członka Navy SEAL – Jake’a. Styl Jocko jest dość nietuzinkowy – jego podejście do życia bazuje na dyscyplinie w każdym aspekcie życia i do brania odpowiedzialności za wszystko, co w życiu może się nam przytrafić. Dzięki jego książkom zacząłem regularnie wstawać z samego rana i ruszać dupsko.

17. „The $100 Startup: Fire Your Boss, Do What You Love and Work Better to Live More” („Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji”) – Chris Guillebeau

The $100 Startup, Chris Guillebeau

Ciekawe historie osób, które wystartowały ze swoim własnym biznesem, nie mając większych lub żadnych środków na start. Sporo praktycznych wskazówek – jeśli akurat jesteś w trakcie rozwijania czegoś własnego albo o tym myślisz, to na pewno coś z tego dla siebie wyciągniesz.

18. „The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good Life” („Subtelnie mówię F**k!. Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie”) – Mark Manson

The subtle art of not giving a f**k, Mark Manson

Klucz do udanego życia? Olewaj wszystko co nie jest dla ciebie istotne albo ważne. Zajmuj i przejmuj się tylko tym co jest. Pomimo dosyć prowokacyjnego tytułu, ważna książka, w szczególności jeśli miewasz odchyły w jedną (wszystkim się przejmujesz) albo drugą (masz wszystko w dupie) stronę.

19. „Your Move: The Underdog’s Guide to Building Your Business” – Ramit Sethi

Your move. The undergog's guide to building your business, Ramit Sethi

Ramit krok po kroku, metodycznie, stara się wyjaśnić, co jest kluczowe w procesie startowania z własnym biznesem, daje dużo praktycznych wskazówek, opisuje ciekawe case studies i udostępnia równie dużo materiałów dodatkowych. Nie wiem czy działa, bo nie zaimplementowałem (jeszcze) tej książki, ale jedna z tych bardziej konkretnych, niż życzeniowych. Poza tym lubię Ramita, bo jest konkretnym gościem, mocno osadzonym w rzeczywistości, który sam krytykuje porady w stylu myśl pozytywnie i wszystko samo się zrobi.

20. „Discipline Equals Freedom: Field Manual” – Jocko Willink

Discipline equals freedom, Jocko Willink

Kolejna książka od Jocko – tym razem field manual, czyli konkretne porady, krok po kroku, jak pracować nad własną dyscypliną, dlaczego warto rano wstawać, jak ćwiczyć, i tak dalej.

21. „#AskGaryVee: One Entrepreneur’s Take on Leadership, Social Media, and Self-Awareness” („Zapytaj Garego”) – Gary Vaynerchuk

#AskGaryVee, Gary Vaynerchuk

Dla kogoś, kto zawodowo zajmuje się internetami, Gary nie powinien być postacią anonimową. Ja przez dłuższy czas ignorowałem jego obecność, ale w końcu zainspirowała mnie jego historia – imigrant, który tylko i wyłącznie swojej etyce pracy i samoświadomości zawdzięcza swoją dzisiejszą pozycję. Książka jest jednym wielkim zbiorem pytań i odpowiedzi z obszarów marketingu internetowego i social media, ale jest też sporo do wyjęcia dla osób, które – na przykład, tak jak ja – niewiele mają z tym wspólnego.

22. „Meditations” („Rozmyślania”) – Marcus Aurelius (Oxford World’s Classics)

Meditations, Marcus Aurelius

Zbiór przemyśleń i zasad Marka Aureliusza – rzymskiego cesarza, który pomimo tytułów i bogactwa, kierował się filozofią stoicyzmu – czyli: dyscyplina moralna, sumienne spełnianie swoich obowiązków i przyjmowanie wszystkiego z dobrodziejstwem inwentarza. Nie najlżejsza, ale zaskakująco bardzo ponadczasowa lektura.

23. „T is for Transformation: Unleash the 7 Superpowers to Help You Dig Deeper, Feel Stronger & Live Your Best Life” – Shaun T

T is for transformation, Shaun T

Książka z wierzchu wydaje się taka trochę kołczowato-nijaka, ale po tym jak poznałem historię gościa, który ją napisał – postanowiłem się za nią zabrać. Jeśli uważasz, że ty masz najgorzej, albo się czegoś nie da bo nie masz znajomości, pieniędzy czy czegokolwiek, zerknij przynajmniej na historię, z jakiego gówna ten gość się wygrzebał i co zrobił ze swoim życiem. Zero teoretyzowania – historia jego życia i wychodzenia na prostą, zgrabnie zapakowana w konkretne wnioski.

 

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*